O nás

Jsme TenisTsportVotice s.r.o -  společnost založená za účelem provozování sportovního areálu T sport.

Nabízíme široké sportovní a zábavní vyžití pro občany Votic, blízkého i širokého okolí.

Historie

Počátky tenisu sahají ještě do doby před první světovou válkou,kdy se hrálo ve Voticích na dvou kurtech. Jeden se nácházel přibližně v prostorách dnešního truhlářství za hotelem Modrá Hvězda a druhý v místě za brankou na severní straně fotbalového hriště. Kurty za sokolovnou se začaly budovat v době výstavby sokolovny. Než se začalo hrát,museli tenisté odvozit stovky koleček materiálu,aby srovnali svah,který zakrýval více než polovinu pozemku. Tenis se v té době stal sportem bohaté vrstvy obyvatel. Prvním hráčem žebříčku byl B.Severin. Hráči pravidelně vyjížděli k zápasům do okolí, např. do Sedlčan, Soběslavi a Milevska. Každá sportovní akce se nesla zároveň i v duchu společenském, přičemž zvláště vynikal nezapomenutelný šprýmař MVDr. Rudi Kolář,na jehož svérázný humor tenisté dlouho vzpomínali.

Léta 2.světové války poznamenala hluboká krize, chyběly míčky a výplety, ke konci války přerušila kurty klikatá linie zákopů. Po válce se na krátkou dobu kurty obnovily, ale s nástupem komunistů k moci to šlo s tenisem z kopce. Nejenže nenalezl ze strany tehdejších mocipanů, na rozdil od masových sportů, jakými byly fotbal či hokej, žádnou podporu, ale byl jako "buržoazní sport" potlačován a tenisté byli šikanováni. Vedlo to dokonce tak daleko, že když chodili hráči přes náměstí, raději schovávali raketu pod kabátem. Přestávalo se hrát, oplocení chátralo, dvorce zarůstaly travou. V 1etech 1958 - 1960 se hrálo pouze na jednom dvorci, na druhém bylo napřed hřiště na basketbal, později zde vznikl kurt na odbíjenou. Právě volejbalisté, z nichž někteří už dříve tenis hráli, začali s rekonstrukcí druhého kurtu.

Oživení a pozdější renesanci votického tenisu s sebou přinesla až doba kolem roku 1968. Parta nadšenců postupně vybudovala nové oplocení dvou kurtů, nový přívod vody, zrekonstruovala oba dvorce a vysadila kolem dvorců dřeviny. Jádro party, jejimž předsedou byl v té době Fr. Voříšek, tvořili Z. Kostelecký, M. Demel st., P. Nový, L. Machek, Fr. Korbelář, L. Beneš st. a další. V té době se už také začalo pravidelně pracovat s mládeží. Jedním z prvních trenérů v té době byl J. Bartoň. Josef Bartoň a MUDr.Ludvík Patera začali také jako první hrát tehdy nově se rozjíždějící turnaje veteránů. Po stránce finanční byl tenis stále na pokraji zájmu. Jediným, kdo nás tehdy pravidelně podporoval, bylo ROH n. p. Tesla Votice. Skutečný rozmach tenisu nastal v době, kdy z areálu sokolovny odešli lukostřelci a po nich i hokejisté. Za předsedování MUDr. Ludvíka Patery vyrostla v areálu oboustranná odrazová stěna a zděná klubovna s novým přívodem elektřiny.

Rozšířila se i práce s mládeží, dorostenci začali hrát krajskou soutež. Na soupisce tehdy figurovali M. Beránek. F. Vořísek jr., Milan Pavlovský, L. Beneš jr., bratři Pečenkové, J.Richter, J. Řehák a další. Nejdále to dotáhl P. Zíka, který se jako člen dorosteneckého družstva RH Praha stal přeborníkem republiky. Oddíl se rozhodl každoročně pořádat turnaj ve čtyřhře, který si postupně získal značnou popularitu a učastnili se ho i ligoví hráči včetně bývalého reprezentanta V. Krásného. Více o Memoriálu MUDr. Ludvíka Patery se dozvíte ZDE.

Po smrti MUDr. Patery se stal předsedou oddílu Ing. Václav Seidl. Za jeho velkého přičinění byl spolu s přístavbou sokolovny zbudován třetí kurt. Velkou pomoc při jeho výstavbě nám poskytl tehdejší "zmocněnec pro výstavbu sokolovny" J. Kronus. Dále jsme do provozu uvedli předválečnou studnu a zrekonstruovali dřevenou klubovnu - dědictví po lukostřelcích. Závodní činnost se rozrostla o žákovské družstvo a do soutěže vstoupil v roce 1984 i tým dospělých , který se postupně propracoval až do krajského přeboru a jeden rok dokonce těsně prohrál postup do divize. Páteř družstva tehdy tvořili L. Mrázek, manželé Michálkovi a sourozenci Břicháčkovi. Protože dva staré kurty ztrácely kvalitu, zejména naročná pak byla údržba po dešti, rozhodli se členové oddílu kurty zrekonstruovat. Za finančního přispění Táborské župy Sokola se nakonec podařilo oba dvorce vybudovat od základu znova. Členové oddílu při tom během několika měsíců odpracovali přibližně 1 000 brigádnických hodin a nová hodnota obou dvorců činila 1 400 000,-Kč. Vybavení oddílu doplnilo i nové sociální zařízení,které sponzorsky zajišťoval votický rodák a náš bývalý hráč Ing. Jaroslav Straka a dále se na něm podílely firmy Tesla Votice, BUŠUDO, Prégr, Opplt a Truhlářství Kocura. Podařilo se nám sehnat několik dalších sponzorů a přiznivců jako například firmy T-SOFT, Sport Invest, Citroen Michálek a Narex Bystřice. Některé jsou našimi sponzory doposud.

Další období je spjato s hráči Zdeňkem Vosátkou a Radkem Halamou. Tito odchovanci votického tenisu začali s novým tisíciletím prosazovat myšlenku kamarádství a dobré party. Oba se podíleli na vedení družstev dospělých i dorostu. Především však otevřeli cestu mladším do krajských soutěží.

 

Na obrázku vidíte družstvo dospělých,které v roce 1990 vyhrálo krajskou soutěž. Muži zleva : MUDr. T. Michálek, L. Břicháček st., M. Demel, R.Halama, L. Břicháček ml., Ženy zleva : L. Břicháčková, Ing. Z. Michálková.

 

Post Your Thoughts